Podcast Stawiam na Naturę
Podcast 'Stawiam na naturę' został stworzony przy współpracy z klubnatura.pl. Inspiracją dla powstania tego programu jest potrzeba stworzenia miejsca, w którym słuchacze będą mogli odnaleźć to, co tak trudno spotkać w mediach publicznych: autentyczność, bezkompromisowość opinii i przede wszystkim dużą dawkę praktycznej wiedzy z tego, jak żyć świadomie i jak tworzyć rzeczywistość, w której liczy się nie tylko mieć, ale przede wszystkim być. W podcaście znaleźć będzie można również wskazówki jak jak dokonywać wyborów konsumenckich, mając na uwadze troskę o naszą planetę i jej zasoby. Na nagrania składać się będą autorskie wywiady z inspirującymi osobowościami ze świata ekologii, psychologii, dietetyki i zrównoważonego rozwoju. Stawiam Na Naturę to jedyne takie miejsce w sieci w Polsce, w którym głos oddajemy przede wszystkim filozofii życia w zgodzie z naturą.
(04.2023 Nowy odcinek) Czy moda na naturę utrzyma się i co ten trend ma wspólnego z czasami Sherlocka Holmesa?
🍃W jaki sposób tworzymy las w słoiku i co sprawia, że takie ekosystemy sa niemal samowystarczalną i poddającą się siłom sezonowości, mikrowersją Ziemi?
🍃Na czym polega sztuka miniaturyzacji i jaką rolę pełni baby room w przygotowaniu ekosystemów roślinnych?
🍃Na jaki trop wpadł znany botanik Nathaniel Bagshaw Ward po tym, jak umieścił poczwarkę ćmy sfinksa w mini-ekosystemie i jak to wpłynęło na rozwój dzisiejszej botaniki?
Do kolejnego odcinka podcastu 'Stawiam Na Naturę', nad którym patronat medialny objął Klub Natura, zaprosiłam Martynę Jasińską (@m_shewolf), właścicielkę „Nature Concept”.
Skróconą wersję rozmowy znajdziecie również w kwietniowym wydaniu Magazynu Natura - zapraszam Was zatem do odwiedzenia najbliższej drogerii Natura i zaopatrzenia się w to wspaniałe i pełne inspirujących treści wydawnictwo.
Autorką pięknej ilustracji do podcastu jest @aleksandrabirch 💚
Jeśli kochacie przyrodę i jeśli odnajdujecie w niej inspiracje, lubicie się nią otaczać i znajdować w niej ukojenie dla zmysłów - ten podkast jest zdecydowanie czymś, co Was ubogaci i dostarczy nowych informacji.
Życzę Wam inspirującego słuchania.
(03.2023) To wzmocnienie w odpoczynku. To wolność w rutynie. To pewność poprzez samokontrolę. Energia w środku i na zewnątrz. Tym wszystkim jest joga.” ~ Ymber Delecto
Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, co jest prawdziwym celem jogi? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, trzeba na praktykę jogi spojrzeć szerzej, dogłębniej i odejść od powierzchowności i uogólnień, jakie często serwują nam media społecznościowe i internet.
Czy praktyka jogi może pomagać nam nie tylko we wzmacnianiu ciała, ale też w tym, byśmy stawali się lepsi dla siebie i dla świata?
Czy joga może nam pomóc lepiej poczuć ciało w przestrzeni (i lepiej wiedzieć, gdzie mamy np. łydki, łopatki, lędźwie)?
Czy oglądany w mediach społecznościowych osoby w asnach, to czy możemy uznać, że jest to joga?
Czy joga może nieść ze sobą radość, kreatywność i wpływać na nasze myśli i emocje?
Z najnowszego podcastu ‘Stawiam Na Naturę’, nad którym tradycyjnie patronat medialny objął Klub Natura, dowiecie się, jak joga może pomóc nam w uzdrawianiu ciała, oddechu oraz umysłu.
Moja rozmówczyni, Rosela Ciko, z którą rozmawiałam właśnie o tym, co może dać nam regularna praktyka jogi, jest ekonomistką i certyfikowaną nauczycielką jogi ,Albanką, od 23 lat mieszkającą w Polsce.
Poniżej fragment wypowiedzi Roseli:
“Owszem, możemy pójść na jogę jak na zajęcia z ciałem, tak jak zrobiłam to ja, gdy bolały mnie plecy i gdy aerobik mi nie pomagał. Natomiast ważne jest, byśmy pamiętali, że joga działa całościowo i naprawdę zmienia nas jako całość (...) Podczas praktyki asan i pranajamy zaczynamy czuć ciało i jego poszczególne elementy.”
Wraz z moją podcastową gościnią, poruszałyśmy sporo kwestii, które mogą zainteresować nie tylko osoby, które dobrze znają jogę, praktykują ją i zdają sobie sprawę z jej pozytywnego wpływu na wiele sfer naszego życia. Wysłuchanie podcastu pozwoli osobom początkującym upewnić się, że celem jogi (tak jak i celem samego życia) jest droga - i w tym właśnie tkwi największe piękno jogi.
Życzę Wam inspirującego słuchania.
(02.2023) Wielu z nas, na myśl o autyzmie, często nadal posługuje się stereotypami.
Na dźwięk słowa 'autyzm' przed oczami często staje nam dziecko, inteligentne, często wręcz genialne, ale nieprzystosowane społecznie, zbuntowane, niepokorne, które żyje w swojej własnej bańce. Z kolei dorosły autyzm, najczęściej kojarzymy z filmowym Rain Manem, granym przez Dustina Hoffmana. Postać ta fascynuje i zadziwia, ze względu na to, jak funkcjonuje. Bohater ten z jednej strony rozwiązuje w pamięci skomplikowane zadania matematyczne,a jednocześnie jest nieporadny życiowo i zamknięty w sobie.
A jak tak naprawdę wygląda kwestia Autyzmu w Polsce i na świecie? Ilu z nas wie, że według najnowszych badań 1 osoba na 44 jest neuroodmienna i czy zastanawiamy się, co dzieje się z osobami w spektrum autyzmu, gdy już dorosną?
W najnowszym odcinku podcastu Stawiam Na Naturę, nad którym patronat medialny objął Klub Natura, postanowiłam wziąć pod lupę temat dorosłego autyzmu i porozmawiać o nim z samorzeczniczką - Idą Tyminą.
Ida zdobyła swoją diagnozę w wieku dorosłym i od dwóch lat prowadzi na Instagramie popularny profil 'Ida ma autyzm', gdzie publikuje treści w temacie neuroodmienności oraz życia w spektrum. Z podcastu z Idą dowiecie się między innymi:
- czym jest autyzm jako neuroodmienność i mniejszość neurologiczna
- jaki jest stan wiedzy o autyźmie w Polsce i na świecie
- czym jest stimowanie i maskowanie w spektrum Autyzmu
- co zmienia zdobycie diagnozy i dlaczego warto się o nią postarać.
Badania naukowe dowodzą, że życie w spektrum Autyzmu, który pozostaje niezdiagnozowany i niezaopiekowany, nie tylko może prowadzić do osamotnienia, problemów z funkcjonowaniem w społeczeństwie, zdobyciem i utrzymaniem pracy, ale też znacząco podnosi prawdopodobieństwo wykształcenia się zaburzeń i chorób psychicznych takich jak zaburzenia lękowe, kompulsyjno-obsesyjne czy depresja.
Temat neuroodmiennośći jest ważny i nie wolno nam przejść obok niego obojętnie.
Zapraszam Was serdecznie do inspirującego słuchania!
(12.2022) Czas odczarować medytację.
Od kilku lat medytacja jest na ustach tłumów. Na jej temat pojawiło się mnóstwo książek, opracowań, kursów i aplikacji na telefon. Znani celebryci często wspominają o tym, jak zaczynają swój dzień właśnie od medytowania. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy - ilu z nas, w zabieganym życiu poświęca wystarczającą ilość czasu i uwagi, by móc spojrzeć na medytację poważnie, poznać ją dogłębnie i zacząć ją traktować jako narzędzie do poprawy dobrostanu. Czas zatem odczarować medytację. Tylko jak się za to zabrać? Możecie to zrobić słuchając kolejnego odcinka podcastu, do którego zaprosiłam dwoje psychologów, Maję Kamińską i Damiana Paradowskiego, twórców popularnego, instagramowego profilu 'Uważne Głowy'. Z rozmowy z Mają i Damianem dowiecie się między innymi:
- jak za pomocą medytacji możemy zmienić negatywne myśli, poprawić postrzeganie świata zewnętrznego i uzdrowić relacje z innymi
- jak medytacja może wspierać leczenie depresji i zaburzeń lękowych -jak i gdzie medytować, co jest nam potrzebne by w ogóle zacząć i w jaki sposób nie zniechęcać się, gdy napotkamy na trudności z uwagą i koncentracją
- dlaczego medytacja to nie czary, a naukowo udowodniona metoda wspierania zdrowia psychicznego, ucząca nas uważności i odmładzająca ciało na poziomie komórkowym
Zapraszam do inspirującego słuchania i dzielenia się tym materiałem z bliskimi Wam osobami.
(10.11.2022) Mów otwarcie o tym co cię boli.
“Nie mogę cię obciążać. To jest mój problem. Muszę sobie poradzić.” Tak trudno jest nam zwrócić się o pomoc, co jeszcze wzmacniane jest przez głębokie przekonanie, że że swoimi problemami jesteśmy pozostawieni sami sobie. W rzeczywistości każdy z nas ma gorsze dni. (...)Niezaopiekowany i nieuleczony smutek z tych 'gorszych' dni kumuluje się i boimy się do niego przyznać.
Gdy prowadzimy zwykłą rozmowę, w której pytamy kogoś “Jak się czujesz?”, postarajmy się nie odpowiadać z automatu “OK dobrze” tylko bądźmy sobą - radzi Karolina Łącka, Life & Business Coach, gość najnowszego odcinka podcastu ‘Stawiam Na Naturę’, z którym rozmawiałam m.in o samotności emocjonalnej.
W kolejnym odcinku nagrania, które powstało pod patronatem Klubu Natura, usłyszycie odpowiedzi na wiele ważnych pytań, a wśród nich m.in:
📌Czy jest jakiś określony wiek, czy moment w życiu, gdy możemy spodziewać się pojawienia się samotności emocjonalnej?
📌Samotni w tłumie. Co sprawia, że w dzisiejszym świecie czujemy się coraz bardziej wyobcowani i zdani sami na siebie?
📌Co jest najtrudniejsze w pokonywaniu samotności?
📌Jaki związek ma samotność emocjonalna z odgrywaniem roli siłaczki?
📌Czy znanym osobom doskwiera samotność?
📌 Jak samotność emocjonalna rośnie w siłę w rodzinach i związkach i jak chodzenie na randki z mężem czy żona może przełamać błędne koło osamotnienia?
📌Dlaczego warto zwracać się o pomoc (również tę profesjonalną) i czy to my powinniśmy decydować za innych, czy są gotowi udzielić nam wsparcia?
Zapraszam Was do inspirującego słuchania!
(10.10.2022) Depresję dostajemy w nagrodę za bycie grzeczną dziewczynką.
😠‘To jakaś fanaberia’, 😠‘przesadzasz’, 😠‘wydaje ci się’, 😠‘wyolbrzymiasz’, 😠‘weź się w końcu w garść’.
To tylko niektóre z przykładów niewspierających komentarzy, z jakimi często spotykają się osoby, które od tygodni, miesięcy albo i lat prowadzą samotną walkę, z bardzo niebezpieczną i w wielu przypadkach śmiertelną chorobą, jaką jest depresja. W naszym społeczeństwie, niestety nadal brak jest wiedzy na temat tego, czym tak naprawde jest depresja i jak należy na nią reagowac. Z drugiej strony, nie wolno przejść nam obojętnie obok faktu, że według badań przeprowadzonych w lutym tego roku przez CBOS, co piąty Polak wykazuje łagodne objawy depresji,a mniej niż co setny objawy bardzo nasilone.
W najnowszym odcinku podcastu ‘Stawiam na naturę’, nad którym patronat objęła Drogeria Natura, usłyszycie nagranie rozmowy z ekspertką w temacie depresji Marzeną Jankowską. Marzena, z którą spotkałam się we wrześniu we Wrocławiu, dzień po Światowym Dniu Zapobiegania Samobójstwom, z zawodu jest psychologiem, trenerką odpornosci psychicznej oraz osobą, ktora po serii alarmujących symptomów i poważnego załamania psychicznego, sama stanęła w obliczu zatrważającej diagnozy. Gość podcastu opowiada o swojej historii związanej z depresją i dodtakowo wyjaśnia m.in:
👉Dlaczego depresja coraz częściej nazywana jest chorobą 'grzecznych chłopców i grzecznych dziewczynek?'
👉Jakie zachowania, nawyki i błędne przekonania o nas samych mogą długofalowo doprowadzić do depresji?
👉Kogo dotyka depresja i dlaczego?
👉Po jakich fizycznych objawach możemy rozpoznać pojawienie się depresji?
👉Co możemy zrobić, gdy zauważymy u domownika, przyjaciela czy znajomego niepokojące objawy?
👉 Jakie kroki należy podjąć, gdy zauważymy "myślenie tunelowe" i to, że to, z czym się borykamy nie mija i nie jest już przedłużającym się złym nastrojem
👉 W jaki sposób natura może nas wspierać w walce z depresją, uzupełniając psychoterapię i farmakoterapię. Zapraszam Was do inspirujacego sluchania!
(08.09.2022) Weź stres w swoje ręce - o uzdrawiającej mocy dotyku.
Nie można wyłączyć dotyku. On nigdy nie znika. Według neurobiologa z USA, Davida Lindena „Możesz zamknąć oczy i wyobrazić sobie, jak to jest być niewidomym, możesz zatkać uszy i wyobrazić sobie, jak to jest być głuchym. Ale dotyk jest tak centralny i stale obecny w naszym życiu, że nie możemy sobie wyobrazić jego utraty. W zmyśle dotyku tkwi wielka siła kojąca, uzdrawiająca, upiększająca.
👉 Dotyk to mądrość naszego ciała
👉 Dotyk zakorzenia nas w 'tu i teraz'
👉 Dotyk jest wielozadaniowy i wiele potrafi
👉 Potrafi leczyć nas z chorób i pozytywnie wpływać na regulacje naszego układu nerwowego
👉 Dotyk jest naszym radarem, informatorem i to dostęp do kochającego i czułego dotyku w okresie dziecięcym naszego opiekuna decyduje o tym, czy jako dorośli będziemy potrafili i chcieli sami stworzyć dla siebie 'dobrostan'.
Gościem podcastu nr #6, nad którym patronat objął Klub Natura, jest specjalistka od mocy dotyku, naukowiec i mama dwóch nastoletnich bliźniąt, Ela Pękalska, z którą spotkałam się we Wrocławiu, podczas jej wakacyjnej wizyty w Polsce. Z tego odcinka dowiecie się m.in: ✔czym jest fitoelektryczność i jak ważne jest to zjawisko, jeśli chodzi o pozytywny wpływ dotyku na nasze ciało i umysł ✔jak świadomie użyty dotyk potrafi stymulować mózg do pracy i w efekcie leczyć wady rozwojowe u małych dzieci lub skutecznie uzdrawiać osoby dorosłe ✔w jaki sposób dotyk może nam przyjść z pomocą w walce ze stresem, który odczuwamy na co dzień? (w podcaście Ela wspomina o konkretnych, prostych, sprawdzonych technikach automasażu, które można swobodnie stosować samemu w domu). Życzę Wam inspirującego słuchania, zdrowego i uwalniającego przytulania i tego, by za pomocą dotyku, udało się Wam wziąć stres w swoje ręce!
(09.08.2022) Kreacje z drugiego obiegu tworzone z myślą o naturze.
Wielu z nas w wolnych chwilach, dla zabicia czasu, przegląda strony modowe i popularne portale z nadzieją, że uda nam się kupić w promocji ubrania, które przy odrobinie szczęścia, założymy na jakąś odległą, bliżej nieokreśloną okazję. A teraz przejdźmy od skali mikro do skali makro, by poznać jakie negatywne skutki dla naszej Ziemi mają tego typu działania. Mowa będzie o ‘Pięknej i Bestii’ - niczym w znanej “bajce” - natomiast rolę “pięknej” odgrywać będzie tutaj moda a ‘bestią’, jest zanieczyszczanie środowiska. Skąd ta metafora? Przemysł modowy produkuje taką ilość śmieci, że dokładnie co sekundę na światowe wysypiska trafia ciężarówka wypełniona po brzegi starymi ubraniami. Biznes, stojący za produkcją ubrań, jest na drugim, niechlubnym miejscu, zaraz za przemysłem paliwowym, jeśli chodzi o ilość emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla. W piątym odcinku podcastu ‘Stawiam Na Naturę’, który powstał pod patronatem Klubu Natura będzie o ‘Zero Waste Fashion’ - trendzie w modzie, który powstał w odpowiedzi na coraz gorszą kondycję naszej planety i w trosce o jej zasoby. Z rozmowy, którą przeprowadziłam z Klaudią Kroczek, artystką i szkoleniowcem, prowadzącą na Instagramie popularny profil zmalovane_custom dowiecie się m.in:
✔️ czym jest ‘zero waste fashion’
✔️jak można odmienić używane ubrania i sprawić, by stały się one modową perełką
✔️dlaczego warto zajrzeć do szafy i po zrobieniu przeglądu zdecydować, które rzeczy można przerobić, zamiast je wyrzucać
✔️na czym polega proces tworzenia ręcznie malowanej kurtki i gdzie można nauczyć się tworzenia ubrań w stylu ‘zero waste’
✔️jakie są trendy w modzie ślubnej i dlaczego kurtka dżinsowa z ozdobnym wzorem to wymarzone dopełnienie kreacji i pamiątka Pań Młodych. Zapraszam Was do inspirującego słuchania!
(12.07.2022) Natura to najlepsze nauczycielka dobrostanu.
Czy w postpandemicznym świecie, w którym szaleje inflacja i "wielka rezygnacja" możemy mówić o pandemii pracoholizmu i wypalenia zawodowego? Kiedyś, gdy słyszeliśmy termin "wypalenie zawodowe", to na myśl przychodziły nam "zawody pomocowe" tj. lekarz, nauczyciel, ratownik. Obecnie jednak zjawisko to jest już tak powszechne, że może dotknąć niemal każdego. Postanowiłam poruszyć temat wypalenia właśnie teraz - w okresie urlopowym, ponieważ wakacje to idealny czas na bliższe spotkanie z odpoczywaniem i dbaniem o dobrostan. By zgłębić ten ważny temat, do najnowszego, czwartego odcinka podcastu 'Stawiam na naturę', nad którym patronat obejmuje Klub Natura, zaprosiłam Ambasadorkę Dobrostanu, Paulinę Patro. W rozmowie pełnej ważnych refleksji i obserwacji na temat tego, jak my - Polacy - pracujemy i odpoczywamy, największą uwagę poświęciłyśmy: *sygnałom ostrzegawczym, wysyłanym przez organizm, które mogą wskazywać na zbliżające się wypalenie* powodom, dla których wielu z nas ma tendencje, by zapominać o potrzebie ruchu, wypoczynku i regularnie rzuca się w wir pracy, nadwyrężając w ten sposób zdrowie psychiczne i fizyczne *sposobom na zadbanie o swój dobrostan i tzw.'work-life-balance'* zjawiskom występującym w świecie naturalnym, które przypominają nam o zachwianiu dobrostanu (przyglądamy się z bliska m.in. zachowaniom ptaków, które pozbawione harmonii w swoim naturalnym środowisku, przestają śpiewać). Życzę Wam inspirującego słuchania!
(5.06.2022) Pokaż mi, co jesz, a powiem ci, czy kochasz siebie.
Skąd biorą się zaburzenia jedzenia? Czy regularne dojadanie i pomijanie posiłków może nam poważnie zaszkodzić? Budowanie samoakceptacji poprzez ciągłe głodzenie się i dążenie do idealnego wyglądu zewnętrznego to przecież pułapka. Mało kto wie, że brak zadbania o zdrową dietę i regularne posiłki to tzw. 'fast track' do chorób takich jak niedoczynność tarczycy, insulinooporność, policystyczne jajniki czy cukrzyca. Niestety nie zawsze poprawne wyniki badań krwi świadczą o tym, że wszystko jest w porządku i możemy czuć się spokojni. Psychodietetyka to dziedzina, która pomaga nam przyjrzeć się emocjom w naszej relacji z jedzeniem, uczy nas, w jaki sposób możemy uzdrowić tę relację i pokazuje, że odpowiednio dobrana do naszych potrzeb dieta ma dla naszego zdrowia wielkie znaczenie.
Z rozmowy z wykfalifikowanym psychodietetykiem, psychosomatykiem i pasjonatką uważności w jedzeniu - Ewą Burzyńską, z którą spotkałam się w Sochaczewie, dowiecie się, czego unikać, jeśli chodzi o popularne diety, w czym jedzenie może nam przyjść z pomocą i z jaką pułapką wiąże się z pozoru "niewinne dojadanie".
Serdecznie zapraszam Was do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu, który powstaje dzięki współpracy z Klubem Natura.
(8.05.2022) Wszystko, czego potrzebujesz, masz w sobie.
Osoby z wysoką wrażliwością silniej odczuwają stres, są wrażliwe na ból i nieustannie wszystko analizują. Czy brzmi to znajomo? Czy może koleżanka lub kolega z pracy jawi się wam jako ktoś, kto często 'wyolbrzymia, przesadza', narzeka na hałas i często, nie wiedzieć czemu - zamyka się w sobie? A może sami zaliczacie się do osób wysoce wrażliwych i borykacie się ze swoją 'innością', w pracy i związkach? Czy wysoka wrażliwość to słabość czy moc? Drugi odcinek podcastu Stawiam Na Naturę odpowiada na te i wiele innych pytań, dotykających psychologii i szeroko pojętego self-care. Co usłyszycie w najnowszym odcinku:
-rozmowę z Magdą Daniloś, filozof i dyplomowanym coachem rozwoju osobistego,
-informacje o znaczeniu wysokiej wrażliwości wśród prehistorycznych ludzi, mieszkających w jaskiniach,
-praktyczne porady, jak radzić sobie z przebodźcowaniem, stresem, być dla siebie dobrym i życzliwym oraz przekuć swoją wrażliwość na supermoc (sprawdzone techniki - nie tylko dla osób wrażliwych).
Zapraszam serdecznie do inspirującego słuchania!
(6.04.2022) Pomaganie powinniśmy zaczynać i kończyć na sobie.
W pierwszym, premierowym odcinku (#1) podcastu 'Stawiam na naturę' usłyszycie wywiad z Aleksandrą Sileńską, Mamą Terapetuką, mieszkanką lasu, influencerką i bloggerką z doskoku (autorką bloga mamaterapeutka.pl), z którą spotkałam się w Szczecinie 20 dni po rozpoczęciu konfliktu na Ukrainie. Podczas rozmowy z Olą poruszyłyśmy głównie tematy związane z tym, co towarzyszy nam od kilku tygodni - to znaczy z pomaganiem. Z rozmowy dowiecie się z czego wynika potrzeba pomagania z punktu widzenia psychologicznego, jak pomagać mądrze i z uszanowaniem własnych granic i co robić, by w tym pomaganiu się nie zatracić. Dodatkowo, w trakcie rozmowy poruszony też został temat odnalezienia się w nowej sytuacji, związanej z potężną ilością pomocy niesioną uchodźcom, w odniesieniu zarówno do emocji przeżywanych zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. W wywiadzie Ola podpowiada, jak możemy poradzić sobie z wyzwaniami, które niesie ze sobą życie pod jednym dachem z gośćmi z Ukrainy. Informacja dodatkowa dla miłośników słowa pisanego: już wkrótce ten sam wywiad, w wersji skróconej, będzie można znaleźć na łamach miesięcznika 'Natura', który już w maju będzie dostępny w Drogeriach Natura w całej Polsce.