Magazyn Natura 08/2023
Dowolny egzemplarz magazynu z wysyłką do domu można zamówić za punkty programu Klub Natura.
Zachęcamy do rozpoczęcia zbierania kolekcji pięknych grafik i kolaży, ilustracji okładek naszego magazynu.
Autorem grafiki jest Barbara Olejarczyk, malarka, projektantka graficzna, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
(Zobacz wszystkie wydania)

OD REDAKCJI: Wraca słynny relikt PRL-u. I nie ma w tym nic złego, bo choć trudno spodziewać się w tamtych czasach myślenia bliskiego idei zero waste, to system kaucyjny działał jak w zegarku. W latach 50. XX w. butelki zwrotne stanowiły 80 procent wszystkich butelek w Polsce, a dziadkowie do dziś opowiadają swoim wnukom o tym, jak dorabiali w młodości odnosząc puste butelki po mleku i innych, mniej zdrowych trunkach, do punktu skupu.
W lipcu, po wieloletnich bojach i zabiegach ekologicznych aktywistów, doczekaliśmy się w końcu ustawy, która w Polsce przywraca do życia system kaucyjny. Za sprawą uchwalonej ostatnio regulacji mamy szansę zobaczyć nową rzeczywistość wokół nas – ulice, trawniki, skwery, a nawet lasy i rzeki bez butelek i innych opakowań. Dziś traktowane jak śmieci, niedługo staną się walutą, po którą warto będzie się schylić. Obliczyli to już Niemcy, którzy system kaucyjny wprowadzili w 2003 roku. Według ich szacunków ktoś, kto zbiera puste butelki na ulicy, jest w stanie w Niemczech zarobić (w przeliczeniu na złotówki) aż 8 tysięcy! W Polsce od 2025 roku do sklepów będziemy mogli oddawać puste szklane i plastikowe butelki oraz puszki, a za każde opakowanie otrzymamy kaucję w wysokości 50 groszy.
Łezka kręci się w oku starszemu pokoleniu, a młodszemu serce rośnie, bo system kaucyjny pozwala zebrać ponad 90 proc. opakowań wprowadzonych na rynek. Bez niego nie ma mowy o ekologicznej gospodarce obiegu zamkniętego; teraz ponownie wykorzystujemy zaledwie około 1/3 odpadów z tworzyw sztucznych. Na szczęście mamy tego coraz większą świadomość – za wprowadzeniem systemu kaucyjnego opowiedziało się blisko 90 procent Polaków. I nie dla wszystkich aspekt ekonomiczny miał największe znaczenie.
Grażyna Tomala-TylmanRedaktor Naczelna