Magazyn Natura 07/2023
Dowolny egzemplarz magazynu z wysyłką do domu można zamówić za punkty programu Klub Natura.
Zachęcamy do rozpoczęcia zbierania kolekcji pięknych grafik i kolaży, ilustracji okładek naszego magazynu.
Autorem grafiki jest Barbara Olejarczyk, malarka, projektantka graficzna, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
(Zobacz wszystkie wydania)

OD REDAKCJI: Prawie 3 miliardy ludzi ma dziś problemy z dostępem do wody pitnej, a do połowy XXI wieku będzie ich 5 miliardów. Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tych alarmujących statystyk. W ostatnich dniach nabrały one jednak nowego znaczenia w kontekście tego, co wydarzyło się na południu Ukrainy. Woda, która przez dwa dni mogłaby zaspokoić wszystkich spragnionych ludzi na całym świecie, rozlała się w kilka godzin na powierzchni 5 tysiąca kilometrów kwadratowych, stając się największą katastrofą ekologiczną od czasu Czarnobyla. Nad ranem 6 czerwca Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce na Dnieprze powodując powódź, której skutki krótkoterminowe dla ludzi i środowiska naturalnego widzimy już teraz, a tych długoterminowych nie jesteśmy jeszcze w pełni świadomi.
Woda zalała kilkadziesiąt miejscowości, narażając tysiące cywilów i żołnierzy na śmiertelne niebezpieczeństwo, a na unicestwienie całe ekosystemy – lasy, rezerwaty przyrody z unikatowymi gatunkami roślin i ich mieszkańców – chronione zwierzęta znajdujące się na liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. W rozlewiskach Dniepru żyło ponad 3,5 tysiąca gatunków zwierząt, w tym ponad 300 gatunków ptaków oraz 43 gatunki ryb w samym zbiorniku.
Odbudowanie ekosystemów zniszczonych w wyniku działań wojennych Rosji potrwa przynajmniej kilka dekad. Szacuje się, że kolonie lęgowe ptaków w rozlewiskach Dniepru będą mogły odbudować się za 3-7 lat, ryby potrzebują na to co najmniej 7-10 lat. Niestety, niektóre ekosystemy zostały zniszczone tak bardzo, że nie odnowią się już nigdy.
Grażyna Tomala-TylmanRedaktor Naczelna