Kosmetyk naturalny a organiczny – czy i czym się różnią?
Organiczność kosmetyku, podobnie jak naturalność, oceniana jest przez pryzmat jego składników. Każdy kosmetyk organiczny będzie też naturalnym, natomiast nie każdy kosmetyk naturalny będzie organicznym.
Czym zatem jest organiczność składnika?
Ponownie definicji może dostarczyć norma ISO 16128. Składniki organiczne to naturalne składniki pochodzące z upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów zgodnie z krajowym prawem lub równoważnymi standardami międzynarodowymi. Analogicznie do składników naturalnych możemy wyróżnić również składniki pochodzenia organicznego. Są to składniki pozyskane z organicznych lub mieszanych organicznych i naturalnych źródeł, otrzymane metodami chemicznymi lub biologicznymi, w których zaszły modyfikacje chemiczne.
Mówiąc prościej składniki organiczne i pochodzenia organicznego pozyskiwane są z roślin uprawianych ekologicznie. Sposób prowadzenia ekologicznych upraw jest regulowany prawnie.
Dla kosmetyku organicznego również można wyliczyć indeks organiczności lub organicznego pochodzenia. Te wskaźniki procentowe coraz częściej pojawiają się na opakowaniach produktów.
Kosmetyki naturalne i organiczne z certyfikatem – dodatkowa gwarancja? Niektóre kosmetyki posiadają certyfikat naturalności i/lub organiczności, np. EcoCert, BDIH, NaTrue. Co to oznacza? Że produkt został sprawdzony przez prywatną firmę certyfikującą. Taka usługa jest płatna. Każda jednostka certyfikująca ma opracowane swoje kryteria, do których produkt musi być dostosowany, żeby taki certyfikat uzyskać. Mogą one wykraczać poza skład produktu i dotyczyć np. również opakowania i procesu produkcji. Taka certyfikacja nie jest obowiązkowa.
W celu ujednolicenia oznaczeń część organizacji certyfikujących uzgodniła wspólne standardy i stworzyła uznawany na rynku globalnym standard COSMOS. Standard COSMOS jest zarządzany przez międzynarodowe i niezależne stowarzyszenie non-profit – standard AISBL COSMOS z siedzibą w Brukseli. Członkowie założyciele (BDIH – Niemcy, Cosmebio – Francja, Ecocert – Francja, ICEA – Włochy i Soil Association – Wielka Brytania) wspólnie zarządzają standardem i razem pracują nad ciągłym jego rozwojem. W ramach certyfikacji COSMOS może zostać przyznany certyfikat COSMOS Natural i COSMOS Organic.
Zgodnie z COSMOS Organic, w kosmetyku musi być co najmniej 95% składników pochodzących z upraw ekologicznych. Dla obydwu certyfikatów wytycznych jest bardzo dużo. Kryteria ich przyznawania mogą różnić się od tych określonych w normie ISO 16128.
Certyfikowane mogą być składniki kosmetyczne oraz gotowe produkty, więc warto zwrócić na to uwagę przy zakupie kosmetyku.
Podsumowując kosmetyk naturalny lub organiczny nie może być utożsamiany z produktem bardziej bezpiecznym, lepszym bądź skuteczniejszym niż inny produkt. Pochodzenie jego składników nie jest z żadnym z tych aspektów powiązane. Naturalność jest niewątpliwe silnie rozwijającym się trendem. W branży kosmetycznej rozwija się już od kilku lat, ale ostatnio mocno przybrał na sile. Wybór kosmetyków naturalnych bardzo często wiąże się ze stylem życia. Czasami jednak podyktowany jest strachem przed składnikami chemicznymi. Strach ten jest jednak nieuzasadniony. Czy naturalny czy syntetyczny – każdemu kosmetykowi stawiane są takie same wymagania prawne, każdy podlega takiej samej ocenie bezpieczeństwa i skuteczność obu musi być potwierdzona odpowiednimi badaniami.