Jak żyć w zgodzie z naturą?

Jakie zachowania powinniśmy wprowadzić do swojego życia, aby zadbać o planetę? Czasami ciężko jest postępować w pełni ekologicznie, ale już zmiana jednego, codziennego nawyku może być olbrzymim krokiem.

Oto lista zachowań, które w opinii specjalistów od ochrony środowiska przyczyniają się do zmniejszenia poziomu degradacji środowiska naturalnego.

Możemy:
  • Wybierać do domu produkty bardziej przyjazne środowisku: naturalne detergenty (soda, ocet, kwasek cytrynowy, czy orzechy piorące, które można używać zarówno do pralki, jak i do zmywarki).
  • Kupować produky lokalne, które nie musiały pokonać tysięcy kilometrów, aby trafić do naszego koszyka.
  • Ograniczyć używanie jednorazowych sztućców, naczyń i rurek do napojów, które po wykorzystaniu lądują w śmieciach.
  • Używać wielorazowych toreb na zakupy i tym samym ograniczać zużycie jednorazówek.
  • Ograniczyć spożycie mięsa. Jego produkcja zużywa ogromne zasoby wody, zbóż i przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych.
  • Zamiast zamawiania posiłków na wynos wybierać jedzenie w restauracji. Dzięki temu ograniczymy zużycie jednorazowych opakowań na żywność.
  • Korzystać z zamienników plastikowych opakowań np. bambusa, papieru czy szkła.
  • Zamiast kupna plastikowych butek wody używać wielorazowych butelek (szklanych, aluminiowych lub z odpowiedniego plastiku).
  • Kupować produkty na wagę, które można zapakować do własnego pojemnika lub uszytego woreczka zamiast używać produktów zapakowanych w folię, czy plastikowe opakowanie.
  • Używać ściereczek wielokrotnego użytku zamiast ręczników papierowych.
  • Typowe baterie zastąpić akumulatorkami, które można wielokrotnie doładowywać.
  • Oddawać elektroniczne śmieci takie jak baterie i sprzęt elektroniczny do specjalnych punktów zbiórki takich odpadów.

    Powyższe zasady postępowania można ująć jako skrót 3U – unikaj, użyj, utylizuj (ang. 3 R’s of Environment – Reduce, Reuse, Recycle), które są metodami racjonalnego wykorzystywania dóbr.

    Unikaj – czyli ogranicz kupowanie (konsumpcję) towarów, które nie są niezbędne.

    Użyj – postaraj się użyć produkt ponownie lub kupuj go w opakowaniach wielokrotnego użytku.

    Utylizuj – oddaj odpad do recyklingu lub pozbądź się go w inny, bezpieczny dla środowiska sposób.



    W ostatnich latach zasada 3R wzbogacona została o kolejne 4 kroki, tworząc regułę 7R! Przestrzegając wszystkich 7 ekologicznych założeń, będziemy na dobrej drodze do życia w stylu zero waste (definicja: nie wysyłaj niczego na wysypisko śmieci).
    1. RETHINK - PRZEMYŚL: Cofnij się i zastanów, jakim typem konsumenta chcesz być i co to oznacza dla środowiska.
    2. REFUSE - ODMÓW: Zastanów się, zanim kupisz i pomyśl czy w ogóle musisz kupować. Ekolodzy kupują mniej, a kiedy kupują, to wybierają produkty, które najmniej szkodzą środowisku.
    3. REDUCE - ZMNIEJSZ: Kupuj mniej, kupuj produkty, które mają niewiele opakowań lub nie mają ich wcale i są trwałe. Pożyczaj zamiast kupować i kompostuj.
    4. REUSE - PONOWNIE WYKORZYSTAJ: Przetwarzaj zamiast wyrzucać. Przedmioty, które nie są już potrzebne lub używane, podaruj lub sprzedaj.
    5. REPAIR - NAPRAW: Spróbuj naprawić przedmioty przed ich wyrzuceniem. Naszą obecną kulturę nazywamy „społeczeństwem wyrzucania”, ponieważ na wysypisko trafia więcej przedmiotów, niż jest to konieczne.
    6. REGIFT - PRZEKAŻ PREZENT: Gdy oddajesz prezent, który otrzymałeś od innej osoby, nie czuj się winny! Przekazanie go komuś, komu będzie się on bardziej podobał niż tobie, to dobra rzecz. Musisz tylko mieć pewność, że prezent ucieszy obdarowaną osobę.
    7. RECYCLE (Compost) - RECYKLING (kompost): Dbaj o ponowne wykorzystanie materiałów odpadowych. Szkło jest wykorzystywane do budowy dróg, tworzywa sztuczne są przetapiane do produkcji nowych produktów, a odpady organiczne, które kompostujemy, są wykorzystywane do nawożenia naszych ogrodów.