Przed nami kilka mroźnych miesięcy. To czas spoczynku także dla przyrody. Zimowego okresu radzimy nie traktować jednak jako przerwy w pracach ogrodowych. Zimą ogród nie śpi, a tylko drzemie. Nie można go zostawić samemu sobie. Wymaga naszej uwagi nawet wtedy, gdy jest przykryty śniegiem. Nakład pracy będzie co prawda zdecydowanie mniejszy niż wcześniej, ale wciąż musimy pamiętać o zapewnieniu naszej roślinności komfortowych warunków do odpoczynku by bez szwanku przetrwała ten nieprzyjazny, srogi czas. A wiosną odrodziła się na nowo… jeszcze piękniejsza…

Prace przy rabatach
Rabaty wymagają dbałości w kilku sferach. Kiedy temperatura spadnie do zera, rozłóżmy na nich ściółkę w miejscach, gdzie zimują rośliny niedawno posadzone i byliny wrażliwe na mróz. Natomiast ziemię na pustych grządkach wzbogaćmy w fosfor i potas. Po 3-4 tygodniach (co 4 lata) możemy rozrzucić wapno nawozowe i zmieszać je z górną warstwą gleby.

Przygotowanie drzew i krzewów na przyjście mrozów
Okrywanie roślin na zimę to podstawa - możemy wykorzystać do tego różne materiały. Jednak zanim to zrobimy, zadbajmy o pozostałe kwestie takie jak: dostarczenie odpowiedniej ilości wody i zastosowanie nawozów mineralnych i organicznych. Rośliny zimozielone przykryjmy ściółką z kory lub zrębków z rozdrobnionych ściętych gałęzi, róże obsypmy kopczykami, np. z kompostu, a odmiany pnące zdejmijmy z podpór, i położone na ziemi pędy okryjmy gałęziami iglaków.

Usuwanie nadmiaru śniegu
Systematycznie odgarniajmy nadmiar śniegu z kolumnowych odmian roślin iglastych. Jego obfita pokrywa może zamienić się w lód, który połamie gałęzie i zdeformuje krzewy. Dodatkowym zabezpieczeniem przed trwałym uszkodzeniem roślin jest podwiązanie ich gałęzi. Trudniej będzie im się ugiąć pod lodem.

Przycinanie drzew
Cieplejsze dni zimowe wykorzystajmy na przycinanie drzewek owocowych. Usuńmy wszelkie zniekształcone, chore, rosnące nienaturalne pędy. Warto oczyścić je ze wszystkich starych, zasuszonych i zgniłych owoców (czyli tzw. mumii). O tej porze roku można przycinać także drzewa iglaste bez zabezpieczania ich ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.

Bielenie drzew
Aby ochronić drzewa przed pękaniem kory, a tym samym przed chorobami i drobnoustrojami warto pomalować ich konary oraz pnie wapnem. Wykonaj ten zabieg w drugiej połowie stycznia.

Dbanie o trawnik
Przy ostatnim jesiennym koszeniu trawy zwróćmy uwagę na to, żeby nie była zbyt krótka (optymalna długość to 4-5 cm). Zalegający śnieg ma dobry na nią wpływ, bo chroni przed lodowatym mrozem i wiatrem, a w okresie topnienia dostarcza wody. Nie dokładajmy go jej jednak przez odśnieżanie, gdyż przyczynimy się do tego, że nie będzie mieć odpowiedniej ilości tlenu i stanie się podatna na choroby. Unikajmy chodzenia po trawniku, może to spowodować łamanie źdźbeł trawy lub uszkodzenie struktury gleby (efektem tego będzie uszkodzona darń w przyszłym sezonie).

Ogród niczym z bajki
Aby nasz ogród zachwycał także zimą, warto pozostawić w nim przekwitłe kwiatostany niektórych gatunków bylin, np. jeżówki purpurowej, hortensji czy traw ozdobnych. A wtedy słowa Stafana Garczyńskiego staną się w pełni uzasadnione: "Można tak się zamknąć w zimie, że nie dostrzeże się wiosny."

Marzena Czerwińska Murgan