Czy faktycznie szampon bez SLS będzie lepszy niż ten z nim w składzie? Jak znaleźć SLS w szamponach oraz jaki delikatny szampon bez SLS sprawdzi się dla dzieci?

Szampon bez SLS

Skąd w ogóle pomysł by kupować szampony bez SLS w składzie? Ta substancja od dłuższego czasu nie cieszy się dobrą sławą. SLS to Sodium Lauryl Sulfate, inaczej laurylosiarczan sodu, czyli związek chemiczny, należący do anionowych substancji powierzchniowo czynnych z grupy siarczanów alkoholi tłuszczowych. Substancja ta sprawia, że szampon się pieni, ma także właściwości rozpuszczające tłuszcz i zanieczyszczenia.

Utarło się, że kosmetyki zawierające ten związek mogą działać podrażniająco na skórę i błonę śluzową, wysuszać je oraz prowadzić do alergii. Nic więc dziwnego, że kiedy mamy możliwość wyboru - unikamy SLS w szamponach jak ognia.

Szampony bez SLS - jak je znaleźć?

W związku z tym, że zawartość SLS w szamponach może zniechęcać konsumentów i konsumentki do zakupu danego kosmetyku, producenci zaczęli oznaczać na opakowaniach swoje produkty dodając np. hasło “bez SLS”. Co jednak w przypadku kiedy takiego oznaczenia nie ma? Wtedy najprościej zagłębić się nieco w temat i na etykiecie bądź opakowaniu znaleźć skład danego produktu. Sprawa jednak nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać. Związek ten nie zawsze jest wymieniany jako SLS w szamponach. Jeśli więc zależy nam na kupnie szamponu bez SLS unikajcie następujących składników:

 • Sodium dodecyl sulfate,

 • SDS,

 • Sulfuric acid,

 • Monododecyl ester,

 • Sodium salt,

 • Lauryl sodium sulfate,

 • Sodium N-dodecyl sulf​ate,

 • Lauryl sulfate sodium salt.

Delikatny szampon bez SLS - idealny dla dzieci

Choć preparaty, w których znajdziemy wyżej wymienione substancje mogą wydawać się nam kontrowersyjne i będziemy mieć wątpliwości co do słuszności ich zakupu - pamiętajmy, że stworzone zostały z myślą o krótkotrwałym kontakcie z naszą skórą. Jeśli więc będziemy ich używać zgodnie z przeznaczeniem, a po użyciu dokładnie spłukiwać kosmetyk pod bieżącą wodą. Ryzyko wystąpienia podrażnień jest raczej znikome.

Jeżeli jednak jesteśmy bardzo sceptycznie nastawieni do tego rodzaju składników możemy poszukać szamponów bez zawartości SLS.

Taki delikatny szampon bez SLS sprawdzi się szczególnie dla skóry wrażliwej i przesuszonej lub ze skłonnością do alergii. Z pewnością częściej sięgną po niego także rodzice. Zarówno skóra głowy dzieci oraz ich włosy są bardziej wrażliwe. Z reguły nie są też tak zanieczyszczone jak u osób dorosłych, które stosują także więcej kosmetyków, jak lakier do włosów, żel czy pianka, których pozostałości trudniej usunąć łagodnym szamponem do włosów bez SLS.

Szampon dla dzieci bez SLS - co w składzie?

Jaki będzie najlepszy szampon dla dzieci bez SLS? Zasada jest prosta i bardzo uniwersalna, możemy zastosować ją w przypadku każdego kosmetyku - im krótszy i prostszy skład, tym lepiej. Dobrze jeśli skład szamponu do włosów opiera się na naturalnych komponentach.

Jeśli zatem obawiamy się o ewentualne uczulenia, podrażnienia lub po prostu nie chcemy w żaden sposób ryzykować, wybierzmy dla dzieci łagodny szampon bez SLS.

Wśród zamienników chemicznych środków powierzchniowo czynnych warto wskazać te pochodzenia roślinnego. Są to np. pochodne cukru:

 • Coco-Glucoside - substancja otrzymywana z kokosa i cukrów owocowych o właściwościach pianotwórczych;

 • Decyl Glucoside - substancja myjąca, otrzymana z alkoholi tłuszczowych pochodzących z oleju kokosowego i glukozy ze skrobi kukurydzianej;

 • Disodium Cocoyl Glutamate

 • Lauryl Glucoside - związek otrzymywany z mieszanki naturalnego kwasu glutaminowego i naturalnych kokosowych kwasów tłuszczowych.

Oprócz tego, że mają roślinne pochodzenie substancje te są dobrze tolerowane zarówno przez skórę, jak i błony śluzowe. A co wyjątkowo ważne w przypadku dzieci - nie będą także podrażniały oczu.

Szampon bez SLS i SLES

Będąc przy temacie wyboru szamponu bez SLS warto też wspomnieć o SLES - Sodium Laureth Sulfate. To pochodna SLS, która ma bardzo podobne działanie: rozpuszczające zabrudzenia i pianotwórcze. Jest jednak uważana za łagodniejszą w działaniu. Jeśli jednak zależy nam na kupnie kosmetyku bez takich dodatków, musimy spojrzeć w skład.

Szampon bez SLS i SLES nie może zawierać (oprócz tych wymienionych wcześniej: Sodium dodecyl sulfate, SDS, Sulfuric acid, Monododecyl ester, Sodium salt, Lauryl sodium sulfate, Sodium N-dodecyl sulf​ate i Lauryl sulfate sodium salt) także następujących składników:

 • Sodium Cetearyl Sulfate,

 • Ammonium Lauryl Sulfate,

 • Magnesium Lauryl Sulfate.

Naturalne szampony bez sls

Podsumowując - najlepsze zarówno dla włosów, jak i skóry głowy będą naturalne szampony bez SLS o prostym składzie. Naturalne kosmetyki nie powinny zawierać podrażniających substancji, w zamian za to powinny opierać się na łagodnych, roślinnych komponentach. Takie produkty sprawdzą się zarówno w przypadku wrażliwej skóry głowy dzieci jak i dorosłych.

Warto postawić na na szampony, które powstają na bazie certyfikowanych składników - wyciągów z roślin czy ziół.