Z roku na rok przybywa osób świadomych zdrowej diety i odżywiania. Staramy się nie brać ze sklepu do domu produktów spożywczych, w których mieści się niemal cała tablica Mendelejewa, wiemy bowiem, jak źle wpływają na kondycję naszego organizmu. Czy kierujemy się również tą samą zasadą używając substancji chemicznych zawartych w detergentach?

Coraz więcej ludzi na świecie boryka się z alergią (według World Allergy Organization może to być nawet 30-40% populacji) i źle znosi tradycyjne środki czystości. Systematycznie zwiększa się nasza świadomość i „ekologiczna inteligencja” dlatego preferujemy rozwiązania, które są przyjazne środowisku. Polecamy używanie naturalnych substytutów, aby sprzątać swój dom bez chemii. Są niedrogie, ogólnodostępne i wydajne, tym samym jest to również realna oszczędność budżetu domowego.

W roli ekologicznych preparatów polecamy: ocet, sodę oczyszczoną, boraks, mydło roślinne, kwasek cytrynowy, sok z cytryny i sól.

Ocet

Ocet świetnie radzi sobie z usuwaniem kamienia, tłuszczu czy nieprzyjemnych zapachów. Możemy nim odkamieniać czajniki i pralki, myć szyby i lustra.

Cytryna

Sok z cytryny lub kwasek cytrynowy przydają się z kolei w walce z tłuszczem i kamieniem. Działają jak odświeżacz i nabłyszczacz. Cytryna ma właściwości antybakteryjne, antyseptyczne, odkażające i dobrze pochłania zapachy.

Sól

Sól przyda się w usuwaniu uporczywych zabrudzeń, np. z piekarnika. Jest to także dobra metoda na szybką interwencję, gdy na obrus lub ubranie rozleje się czerwone wino czy sok (dzięki właściwościom higroskopijnym, wchłonie płyn). Usuwa osad z kawy i herbaty. Świetnie sprawdzi się też w czyszczeniu srebra. Jeśli chcemy wybielić firanki, to możemy przed praniem namoczyć je w roztworze wody z solą.

Soda

Czyści, usuwa osady z kawy i herbaty, likwiduje nieprzyjemne zapachy (by pozbyć się brzydkiego odoru z kosza na śmieci, można np. rozsypać ½ szklanki tego produktu na jego dnie) i zmiękcza wodę. Sodę można również wykorzystać do namaczania ubrań przed praniem.

Wykorzystanie pary wodnej

Urządzenia wytwarzające parę pod ciśnieniem (np. mopy parowe) to doskonały sposób na porządki. Para zmiękcza uporczywe zabrudzenia i umożliwia ich szybkie usunięcie. Wysoka temperatura ogranicza konieczność stosowania chemicznych substancji w naszych domach. Co więcej, urządzenia parowe mają właściwości dezynfekujące, gdyż wysoka temperatura sprzyja pozbywaniu się roztoczy, grzybów i bakterii, a dodatkowo para pomaga wiązać kurz – dzięki czemu nie wzbija się on w powietrze.

Pranie na niskich temperaturach

Na rynku pojawia się coraz więcej sprzętu AGD przyjaznego środowisku. Polecamy pralki, które skutecznie i efektownie piorą wykorzystując właściwości piorące detergentu w niskich temperaturach (oszczędność prądu). Dzięki temu temperaturę standardową można obniżyć z 40˚C do 20˚C. Gwarantują także wysoką skuteczność płukania, która odbywa się poprzez spryskiwanie włókien wodą z dyszy pod wysokim ciśnieniem. To pozwala na dokładne usunięcie resztek detergentu i zapewnia oszczędność wody.

Mamy nadzieję, że przejście na ekologiczny sposób sprzątania okażą się dla Państwa nie tylko skuteczny, ale również wygodny. Da również dużo radości i satysfakcji z faktu, że potrafimy dbać nie tylko o tu i teraz, ale o przyszłości naszej planety.

Marzena Czerwińska Murgan