Krioterapia to jedna z najstarszych metod fizjoterapii. Dobroczynny wpływ zimna na organizm wykorzystywano już w średniowieczu – śniegiem i lodem łagodzono ból. Powoduje ona, że krew krąży w organizmie cztery razy szybciej niż normalnie. Leczenie zimnem zmniejsza obrzęki, eliminuje stan zapalny. Pomaga odzyskać radość życia i odmłodnieć.

W zabiegach krioterapii wykorzystuje się bardzo niską temperaturę z zakresu od ‒110 do ‒180 stopni Celsjusza. Przy krioterapii miejscowej stosuje się urządzenie zakończone dyszą, która wygląda jak rura odkurzacza – za jej pomocą ochładza się wybrane stawy, fragmenty skóry czy mięśnie. Krioterapia ogólna polega na oziębieniu całego ciała w specjalnych komorach kriogenicznych.

Szczególnie dużym powodzeniem cieszy się wykorzystanie tej metody w kosmetologii i dermatologii. Wynika to z jej właściwości przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych, jak również z niezrównanej umiejętności zmniejszania obrzęków obwodowych. Stosuje się ją w przypadku licznych chorób skórnych oraz jako profilaktykę procesów starzenia się i pojawiania się pierwszych zmarszczek.

Krioterapię łączy się zwykle z innymi zabiegami kosmetycznymi, np. wykonuje się ją po oczyszczaniu lub depilacji, aby złagodzić stan zapalny, z kolei przed depilacją laserową można wykorzystać jej działanie przeciwbólowe. Intensywność zabiegu dostosowana jest do potrzeb i możliwości konkretnej pacjentki. Krioterapia miejscowa ma również szerokie zastosowanie w leczeniu cellulitu i nadwagi, a także w chirurgii plastycznej zarówno ciała, jak i twarzy. Można w ten sposób znacząco przyspieszyć proces gojenia się ran, zmniejszyć obrzęki pojawiające się po operacji. W krioterapii miejscowej wykorzystuje się: oziębione ziemie lecznicze, okłady z gliny, zabiegi przy użyciu lodu czy zimnej wody, zimne zawijania lub okłady, spraye, żele chłodzące, gazy chłodzące: ciekły azot (‒196 stopni Celsjusza), ciekłe powietrze (‒89 stopni Celsjusza), dwutlenek węgla (‒78 stopni Celsjusza).

Przy krioterapii ogólnoustrojowej wykorzystuje się kriokomory lub kriosauny. Kosmetologia w tych procedurach poprawia funkcjonalność stanu skóry. Dzięki temu wszelkie zastosowane później zabiegi wyróżniają się zdecydowanie wyższą skutecznością. Wynika to ze zintensyfikowania mikrokrążenia, zwiększenia napięcia komórek skóry i prowadzenia do optymalizacji przemiany materii. W przypadku krioterapii wskazuje się na istotne odmładzanie skóry.

Dokładna temperatura w kriokomorze ustalana jest indywidualnie dla konkretnego pacjenta, w określonym zakresie. Natomiast wierzchnia warstwa jego skóry zostanie wychłodzona do temperatury pomiędzy 0 a +4 stopnie Celsjusza. Co ciekawe, w czasie gdy nasz organizm będzie przywracać ciało do normalnej temperatury, musi spalić od 500 do 1000 kcal. Przeprowadzone testy i zabiegi, które poddano statystykom wykazały, że osoby, które nie stosowały żadnych diet odchudzających, a poddały się 20-30 zabiegom krioterapii traciły na wadze od 7 do 10 kg.

Kriostymulacja ogólnoustrojowa powoduje: wzrost wydzielania hormonów tarczycy oraz nadnerczy, wzrost stężenia tlenu w mięśniach, przyspieszenie krążenia krwi, które utrzymuje się od 3 do 6 godzin, wzrost metabolizmu tkankowego, podniesienie progu odczuwania bólu, wzrost wydzielania endorfin, spadek napięcia mięśniowego, zwolnienie przewodnictwa w nerwach czuciowych.

Pośród wskazań do krioterapii ogólnoustrojowej wymienia się: stwardnienie rozsiane, osteoporozę, urazy sportowe, stany zapalne oraz zwyrodnienia narządu ruchu, choroby tkanki łącznej, niedowłady spastyczne, odnowę biologiczną, przewlekłe zespoły bólowe.

Z punktu widzenia kosmetologów krioterapia jest niezwykle skutecznym i potrzebnym zabiegiem. Istotnie bowiem reguluje procesy przemiany materii i sprzyja zahamowaniu procesów starzenia skóry, wyrównuje jej koloryt i zmniejsza widoczność oznak zmęczenia fizycznego oraz psychicznego. Pozytywnie oddziałuje również na włosy i paznokcie. Wykorzystuje się ją więc także w zabiegach, których zadaniem jest pielęgnacja płytki paznokciowej, w tym przy szponowatości paznokci.

W kosmetologii metoda ta pozwala też na skuteczne usuwanie zmian takich jak: pajączki naczyniowe, włókniaki, brodawki łojotokowe, brodawki zwykłe, brodawki płaskie, naczyniaki, keloidy, nagniotki, zmiany potrądzikowe czy liszaj rumieniowaty.

Leczenie niskimi temperaturami jest bardzo skuteczne w przypadku trądziku pospolitego, ponieważ sprzyja złuszczaniu naskórka. Ma to zastosowanie szczególnie w przypadku cyst, krost oraz grudek, tylko zaskórniki są odporne na działanie zimna. Poza tym krioterapii przypisuje się wysoką skuteczność w leczeniu bliznowców oraz blizn potrądzikowych.

Krioterapię stosuje się między innymi w celu ujędrnienia, odświeżenia, odmłodzenia i pobudzenia skóry. Dzięki temu zabiegowi powracają młodzieńcze rysy twarzy, opadnięte policzki podnoszą się i znikają tak zwane chomiki. Terapię zimnem poleca się przy walce z rozstępami, a także w celu ujędrnienia skóry w okolicy ramion, piersi, brzucha, szyi i pośladków.

Marzena Czerwińska-Murgan