„Pamiętaj, przecież teraz możesz jeść za dwoje” – która ciężarna choć raz tego nie usłyszała? Jednak szybko okazuje się, że przez dziewięć miesięcy przyszłe mamy, pochłonięte przygotowaniami do przyjęcia nowego członka rodziny, jedyne co robią za dwoje… to się stresują. Nowa rzeczywistość, kompletowanie wyprawki – to wszystko pochłania czas i energię, a mamy zapominają, by o siebie zadbać. Jak można ułatwić sobie okres ciąży? Co można zrobić, by czas oczekiwania był jeszcze bardziej przyjemny?

Przyszłe mamy mają tendencję do działania w trybie zadaniowym. Na początku ciąży lista szybko piętrzy się: regularne badania i wizyty u lekarza, suplementacja, wybranie wózka, przygotowanie pokoju, skompletowanie wyprawki, spakowanie torby do szpitala – to tylko kilka z wybranych pozycji, a w tym wszystkim brak miejsca na… odpoczynek. Tymczasem jest on bardzo ważny, bo pomaga przygotować ciało i umysł na intensywny czas, gdy maluszek pojawi się już na świecie.

Zadbaj o siebie od środka

Dobrze zbilansowana dieta w czasie ciąży jest podstawą dobrego samopoczucia, ale także dobrostanu dziecka. Wiele witamin i składników mineralnych można dostarczyć organizmowi właśnie z pożywieniem. Komponując codzienne menu, warto pamiętać o świeżych warzywach i owocach, ale także o produktach zbożowych i dobrej jakości tłuszczach. Kobiety w ciąży powinny zwrócić uwagę na dostarczenie organizmowi witamin A, K i E. Pomocne może być również przygotowywanie posiłków na kilka dni tak, żeby nie spędzać dużo czasu w kuchni. Zaczyna się właśnie sezon na dynię, warzywa korzeniowe i zdrowe, jesienne owoce – warto raz na kilka dni wybrać się na pobliskie targowisko i zaopatrzyć się w porcję sezonowych, lokalnych warzyw i owoców.

Zadbaj o swoje emocje…

Coraz częściej słyszymy pojęcie wellbeing, a w czasie ciąży powinniśmy się nad nim szczególnie pochylić. Najprościej mówiąc to poczucie dobrostanu, na które wpływa pięć elementów: emocje, zaangażowanie, relacje, poczucie sensu i docenienia. Zmiana stylu życia i wizja nadchodzących rewolucji mogą sprawić, że ciężarnym trudno zachować poczucie stabilności, dlatego kluczowe jest, by do swojego organizmu oraz odczuwanych potrzeb podejść w sposób holistyczny. W tym szczególnym okresie warto zwracać uwagę na sygnały płynące z ciała, gdyż mówią one wiele o kondycji całego organizmu. Przede wszystkim ważne jest, by dawać sobie przestrzeń na odczuwanie różnych emocji bez kategoryzowania ich na „dobre” i „złe”. Istotna w okresie ciąży jest również kwestia relacji – to idealny moment na pogłębienie więzi z partnerem czy odświeżenie kontaktów z bliskimi znajomymi. Praca z emocjami powinna również bazować na wdzięczności i docenieniu ciała, w którym zachodzą teraz wielkie zmiany.

…i ciało

A skoro już o ciele mowa – ciąża to też idealny moment na przyjemne, domowe rytuały. Z pomocą przyjdzie nowość z drogerii Natura – linia kosmetyków NATURAL HOME SPA. To marka naturalnych kosmetyków stworzona z myślą o celebrowaniu momentów i drobnych przyjemności, dzięki kojącej sile rytuałów. Zaawansowane i starannie opracowane formuły NATURAL HOME SPA czerpią z wiedzy, mądrości i doświadczenia naszych przodków, dlatego odwołują się do tradycyjnych zabiegów, składników i rytuałów pielęgnacyjnych znanych od pokoleń. Kosmetyki podzielone są na trzy linie: Rytuał Hammam, Rytuał Ajurweda oraz Rytuał Minerały Morskie. W skład każdej z nich wchodzą: mydło w płynie, żel pod prysznic, peeling cukrowy i balsam do ciała. Domowe spa daje odprężenie i ukojenie, jednak warto pamiętać, by – wybierając wannę – nie przedłużać nadmiernie kąpieli oraz zrezygnować z bardzo gorącej wody.

Korzystaj z urządzeń, które pomagają się o siebie troszczyć

Jedyne, co warto robić za dwoje…, to odpoczywać, dlatego pomocne mogą się okazać niektóre urządzenia ułatwiające ciężarnym życie.

  • Dobrym rozwiązaniem będzie wyciskarka wolnoobrotowa, dzięki której przygotowanie pełnego witamin koktajlu zajmie tylko chwilę. Taki sprzęt pozwoli pozyskać dobrej jakości sok z owoców lub warzyw przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej dawki witamin. Równie dobrze sprawdzi się blender, którym możemy przygotowywać zdrowe, mleczne shake’i.
  • TeleKTG Pregnabit Pro – dla każdej mamy wiedza, że z jej dzieckiem jest wszystko w porządku, jest najważniejsza, dlatego w końcówce ciąży warto rozważyć skorzystanie z urządzenia Pregnabit Pro, dzięki któremu badanie KTG można przeprowadzić w dowolnym miejscu i czasie w warunkach domowych. Zapewnia to standard stacjonarnej wizyty, ponieważ sprzęt posiada odpowiednią platformę medyczną, która jest wspierana przez zespół wykwalifikowanych położnych. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości wskażą one kolejne kroki. Urządzenie można wypożyczyć od lekarza ginekologa, który korzysta z systemu telemedycznego Pregnabit bądź ze strony pregnabit.com.
  • Dyfuzor zapachowy – aromaterapia to naturalna metoda terapii z zastosowaniem olejków eterycznych, wprowadzanych do organizmu przez drogi oddechowe. Olejki dodawane do dyfuzorów pozyskuje się z roślin aromatycznych, dlatego jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne. Wykorzystanie odpowiednich zapachów korzystnie wpłynie na samopoczucie i pomoże się odprężyć. Polecane zapachy to lawendowy, który przyniesie ukojenie oraz różany – odpowiedni dla osób zmagających się z bezsennością. Ważne, żeby zwrócić uwagę na naturalne pochodzenie olejków, gdyż tylko wtedy mamy pewność, że będą one bezpieczne dla ciężarnej.

Przybliż się do natury

W czasie ciąży niezwykle ważny jest spokój wewnętrzny, a czas spędzony na łonie natury pomaga go osiągnąć. Kontakt z przyrodą pozwala się wyciszyć i zmniejsza poziom stresu. To wszystko za sprawą odcięcia się od bodźców oraz zgiełku miasta. Pobyt w lesie to także doskonała okazja do ćwiczenia uważności i skupienia się na „tu i teraz”. Jesień w ostatnich latach była łaskawa i naprawdę „złota, polska”, więc może to plan na kolejny weekend?