Pomysł na fusy

Kawa jest, zaraz po ropie naftowej, najbardziej pożądanym surowcem na świecie. Analitycy szacują, że wartość światowego rynku kawy przekroczyła 200 miliardów dolarów i stale rośnie. Pojawia się także coraz więcej pomysłów na to, jak zagospodarować gigantyczne ilości kawowych fusów, a nawet na nich zarobić.
Kaffeeform, start-up z Berlina, od 2015 roku robi designerskie kubki i filiżanki do kawy. Są ekologiczne i wegańskie, bo do ich produkcji wykorzystuje się tylko zużyte fusy oraz specjalne kleje na bazie biopolimerów, które są wolne od polimerów na bazie ropy naftowej. Opracowanie formuły trwało aż pięć lat, ale się opłacało, gdyż lekkie i trwałe kubki Kaffeeform stały się kultowe.
-
Zamiast soli na ulicach. Kraków, śladem Lwowa, wrócił do pomysłu, by oblodzone chodniki zamiast solą posypywać fusami z kawy. Choć rok temu pojawiły się obawy, że to rozwiązanie może zaszkodzić glebie, teraz wątpliwości rozwiali naukowcy z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego. Uznali, że obawy są bezpodstawne, w związku z tym fusy z kawy w tym roku pojawią się na chodnikach Krakowa.
-
Rośliny lubią fusy. Niektórym roślinom nie tylko nie zaszkodzą, ale wręcz pomogą, dostarczając wartości odżywczych, w tym azotu, wapnia, potasu, żelaza, fosforu, magnezu i chromu. Fusy warto sypać pod azalie, gardenie czy hortensje, które lubią kwaskowość kawy i dzięki niej uwydatniają błękitny kolor. Fusy pozwalają też poprawić drenaż w doniczce.
-
Doskonały peeling. Fusy świetnie sprawdzą się jako domowy peeling do twarzy i ciała. Dzięki kofeinie peeling z fusów i oleju kokosowego może zmniejszyć cellulit i zwiększyć przepływ krwi.
-
Pochłaniacz zapachów. Kawa i fusy pochłaniają nieprzyjemne zapachy. Słoik z fusami warto ustawić np. w lodówce. Trzeba go regularnie wymieniać, najlepiej co 2-3 dni, aby resztki kawy nie zapleśniały. Bawełniane woreczki z fusami można wkładać do butów.
-
Postrach dla insektów. Z fusów po kawie można zrobić pułapkę na mrówki, karaluchy lub muszki owocówki. To także ekologiczny sposób na pozbycie się niechcianych mrowisk w ogrodzie.
-
Zamiast chemii gospodarczej. Fusy można wykorzystać do czyszczenia zlewu, wypolerowania naczyń kuchennych, czyszczenia grilla. Pomagają usunąć przypalone jedzenie z patelni i garnków. Pamiętajmy, że mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
-
Kawowy nastrój. Intensywny zapach kawy, który pozostaje w fusach, można wykorzystać do zrobienia aromatycznych świec. W tym celu rozpuszczamy wosk i mieszamy go z fusami. Dla ozdoby można dodać kilka całych ziarenek kawy. Aromat kawy będzie roznosił się po całym pokoju.