Pory roku wyznaczają rytm naszych codziennych obowiązków. Od nich zależą także nasze plany na relaks, urlop czy aktywne spędzanie czasu, Pogoda wpływa na nasze wybory, kiedy stajemy przed szafą pełna ubrań. Ale czy pamiętamy również o tym, aby dostosować sposoby pielęgnacji skóry do zmiennych warunków atmosferycznych? Przeczytajcie jakie to ważne!

W czasie zimy nasza cera potrzebuje szczególnej ochrony i pielęgnacji. Ciągłe przebywanie w sztucznie nagrzewanych, suchych pomieszczeniach oraz na dworze podczas mrozów i silnych wiatrów osłabiają ją i wysuszają. Niekorzystnie wpływa na nią także termiczny szok, kiedy wychodzimy na dwór z ciepłego pomieszczenia. Skutkiem ekstremalnych zimowych doznań mogą być zaczerwieniania, uczucie suchości, a nawet pękające naczynka. Nasza skóra może stać się sucha, przesuszona, skłonna do podrażnień i zaczerwień, brak jej blasku, może być szara lub ziemista.  Stosując jednak pewne zasady (o których piszemy poniżej) możesz cieszyć się w pełni zimą – bez szkody dla urody!

Pożegnaj mydło

Nasza skóra posiada swoją barierę ochronną, w której kluczową rolę odgrywa serum. Zimą warto więc zadbać o to, aby usuwając brud, martwy naskórek, toksyny i inne zanieczyszczenia – nie zetrzeć serum. Najlepiej jeśli zrezygnujesz z mydła i kosmetyków zawierających alkohol. Do demakijażu proponujemy stosować delikatne mleczka, płyny micelarne, a do oczyszczania twarzy oleje (są one delikatne, odżywiają i nawilżają). Skórę tłustą możesz oczyszczać delikatnie żelem do mycia twarzy. A do tej tonizowania polecamy naturalne hydrolaty oraz wodę różaną.

Ostrożnie z peelingiem

Peeling pomaga usunąć ze skóry martwy naskórek, pobudza ją do regeneracji, odżywia i wygładza. Zima może on jednak podrażniać i tak wrażliwą już skórę. Dlatego proponujemy, aby mocny zdzierak zastąpić łagodniejszym, z drobnymi i delikatnymi cząsteczkami ścieralnymi.

Stosuj olejki

Roślinne oleje to cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i składników odżywczych. Nawilżają, odżywiają, natłuszczają, regenerują i wygładzają skórę. Zimą ich stosowanie jak najbardziej jest zalecane z wyjątkiem tylko: oleju kokosowego i arganowego (mocno wysuszają).

Odżywcza maseczka

Stosując ją przynajmniej raz w miesiącu, pomożesz skórze się zregenerować i odbudować naturalny płaszcz hydrolipidowy. A przy tym odżywisz i odświeżysz skórę. Najlepiej wybrać takie maseczki, których skład bogaty jest w naturalne komponenty: olejki, witaminy (A, C, D, E, K) i antyoksydanty. Dobrze gdy posiada łagodząca alamtoinę, kwas hialurowy, flawonoidy, garbinki i kwasy owocowe.

Mosne natłuszczanie

W sytuacji, gdy skóra jest mocno przesuszona, podrażniona, zaczerwieniona, piecze, swędzi i zaczyna się łuszczyć – niezbędne będzie jej natłuszczanie. Polecamy, aby zacząć stosować wtedy masło shea i używać je przez kilka dni i nocy.

Ochrona ust

Wysuszone przez mroźne powietrze w zastępstwie zwilżane przez ślinę – nasze usta zimą cierpią na spierzchnięcia i pękanie. Oprócz tego wydzielina z buzi zawiera kwaśne enzymy odpowiedzialne za rozkład pożywienia, dlatego ta metoda tylko pogarsza stan warg. Usta najlepiej smarować co godzinę pomadką z woskiem pszczelim lub tłustym kremem. W regeneracji pomogą także domowe i sklepowe maseczki lub miód w czystej postaci.

Pielęgnacja dłoni

Zimą zwróć szczególną uwagę na wybór odpowiedniego kremu do rąk – niech to będzie gęsty, natłuszczający balsam. I obowiązkowo noś rękawiczki!

Wzbogać swoją dietę

Włącz produkty bogate w witaminę C, której duże ilości znajdziesz w cytrusach, papryce, szpinaku, brokułach. Często sięgaj po bogatą w witaminę A marchewkę, po pestki słonecznika i dyni (zawierają cynk). W swoim jadłospisie uwzględnij też tłuste ryby, nabiał, orzechy, zboża oraz owoce.

Przemyślana pielęgnacja zgodna z potrzebami naszej skóry, to najlepsze rozwiązanie na zachowanie jej zdrowego i pięknego wyglądu.

Marzena Czerwińska Murgan