Natura jest pełna owoców i nasion, które nie tylko słodko pachną, wyglądają czy pysznie smakują, ale także stanowią prawdziwe bomby witaminowe oraz mikro- i makroelementów. Składniki w nich zawarte mają jakże dobroczynny wpływ na pielęgnację skóry i włosów, nic dziwnego, że wykorzystywane są w kosmetykach od bardzo dawna. Dziś chcieliśmy przybliżyć Wam działanie niektórych z nich, tych najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych.

Rokitnik

Nazywany rosyjskim ananasem, jest jedną z najbardziej wartościowych roślin na świecie. W kosmetologii wykorzystuje się jego owoce do tworzenia kremów, mających na celu opóźnianie procesu starzenia się i redukcję pierwszych zmarszczek. Regularne stosowanie naturalnego kremu z rokitnika pozwala nie tylko odmłodzić skórę, ale również odpowiednio ją nawilżyć, odżywić i przywrócić jej blask. Ma też zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji włosów (wzmacnia je, zapobiega wypadaniu, regeneruje, przywraca elastyczność i gładkość), w kremach i balsamach chroniących skórę przed promieniowaniem UV oraz w kosmetykach łagodzących podrażnienia, odmrożenia i oparzenia. A pijąc sok z rokitnika wzmocnisz swoją odporność i będziesz cieszyć się zdrowiem.

Arnika górska

Ekstrakty i olejki z arniki znajdziemy głównie w kosmetykach do cery dojrzałej, naczynkowej oraz trądzikowej. Ziele jest wykorzystywane jako składnik aktywny preparatów na żylaki oraz pękające naczynka, czyli tzw. pajączki. Występuje w żelach, emulsjach i tonikach przeciwtrądzikowych, a także w produktach na cienie i obrzęki pod oczami. Można ją spotkać w recepturach kremów na zmarszczki i przebarwienia. Jest stosowana w produktach antycellulitowych (wspomaga drenaż limfatyczny). Wykazuje także korzystny wpływ na włosy. Pobudza mikrocyrkulację krwi w mieszkach włosowych, dzięki czemu sprzyja ich lepszemu odżywieniu oraz dotlenieniu. Chroni przed nadmiernym wypadaniem włosów i stymuluje porost. Jej działanie przeciwgrzybicze jest wykorzystywane w kosmetykach przeznaczonych do walki z łupieżem. Ze względu na właściwości antyseptyczne występuje w preparatach do przetłuszczających się włosów. To cenny składnik szamponów, maseczek oraz odżywek.

Drzewo cedrowe

Wyciągi z tego drzewa są składnikami m.in. odżywek, balsamów, szamponów do włosów, a także płynów do higieny intymnej i wielu innych specyfików. Wykorzystuje się go w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, włosów, paznokci oraz rąk. Olejek cedrowy wykazuje właściwości odżywiające i głęboko nawilżające. Zaleca się go aplikować zwłaszcza na skórę przesuszoną, łuszczącą się, wiotką i ze zmarszczkami. Regularne stosowanie go normalizuje stan skóry, poprawiając jej ogólną kondycję i nadając zdrowy wygląd. Sprawdzi się także w pielęgnacji skóry tłustej ze względu na to, że hamuje wydzielanie łoju. Wspaniale pielęgnuje włosy, szczególnie z tendencją do przetłuszczania, eliminuje łupież oraz wzmacnia je, dzięki czemu sprawia, że stają się grubsze i mniej łamliwe. Warto sięgnąć po olejek cedrowy w przypadku problemu z łamliwymi paznokciami – nie tylko odżywi je, wzmocni, ale także pozytywnie wpłynie na ich kondycję.

Róża

Intensywnie nawilża, naprawia i pielęgnuje skórę. Działa antybakteryjnie, łagodząco, pobudza wytwarzanie kolagenu i odświeża skórę. Delikatnie ją liftinguje, poprawia sprężystość i wygładza drobne zmarszczki. Obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza zaczerwienienia. Róża w kosmetykach do włosów znacznie poprawia ich kondycję oraz zmiękcza i wygładza. To także wdzięczny składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej. Ekstrakt z róży działa przeciwzapalnie, dzięki czemu nie tylko koją, ale również zmiękczają zaczerwienienia. Róża jest cennym źródłem przeciwutleniaczy, neutralizuje działanie wolnych rodników, odmładza i chroni przed stresem oksydacyjnym. Ponadto zapewnia ochronę przed poparzeniami słonecznymi. Zapach róży ma właściwości kojące i uspokajające, dzięki czemu kosmetyki o różanym zapachu nie tylko relaksują skórę, ale również koją zmysły.

Glinka bilboa

Z dodatkiem wody lub ziół wykorzystywana jest jako maseczka do pielęgnacji włosów, twarzy, a nawet skóry całego ciała. Biała glinka w kosmetyce stanowi główny składnik pudrów, zasypek, cieni do powiek, talku kosmetycznego oraz kremów. Odżywia skórę, regeneruje i nawilża – jest idealnym kosmetykiem do skóry suchej. Jednocześnie sprzyja gojeniu się stanów zapalnych, zwęża pory, zmniejsza widoczność blizn. Zapobiega też powstawaniu zaskórników, pozostawia cerę świeżą i odtłuszczoną. Ze względu na swoje właściwości rozgrzewające i pobudzające krążenie, okłady z glinki są wykorzystywane do kuracji antycellulitowych. Zwiększają przepływ krwi i pomagają pozbyć się pomarańczowej skórki.

Żeń-szeń

Macerat z żeń-szenia bardzo często można spotkać głównie w kosmetykach przeciwstarzeniowych, do skóry dojrzałej, suchej i zniszczonej, a także w produktach antycellulitowych. Ponadto bardzo często jest składnikiem naturalnych wcierek, szamponów, masek i odżywek do włosów, szczególnie przeznaczonych do włosów wypadających, osłabionych, farbowanych, suchych i zniszczonych.

W kosmetologii bardzo często wykorzystywane są dodatkowo: rumianek (na przebarwienia i zaczerwienienia), miód (na podrażnienia), arbuz (dla tonizowania i odświeżania), rojnik (walczący z niedoskonałościami), ekstrakt z owsa (łączy działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne z kojącym nawilżeniem i głębokim odżywieniem), czarny kawior (zatrzymuje wodę oraz pomaga zachować młodość i jędrność skóry), oliwa z oliwek (bogata w witaminy A, C, F i E oraz kwasy tłuszczowe, doskonale nawilża oraz chroni przed szybszym starzeniem), masło shea (goi drobne rany i regeneruje przesuszony naskórek), miód manuka (zwalcza trądzik, przyspiesza gojenie się ran potrądzikowych oraz zapobiega powstawaniu blizn) i wiele innych.

Królowe ogrodów, niepozorne skarby łąk, oleje i masła – stosowane w kosmetykach – zagośćcie w naszych toaletkach.

Marzena Czerwińska-Murgan