Królewskie ogrody botaniczne Kew Gardens w Londynie zostały wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa 2022 za osiągnięcia w dziedzinie bioróżnorodności. Wśród 16 900 gatunków roślin znajdują się prawdziwe perełki, jedyne takie na świecie.

Najdłuższymi, największymi, najbardziej śmierdzącymi i najmniejszymi okazami może się pochwalić jedna z największych światowych kolekcji żywych roślin zgromadzonych w jednym miejscu, czyli w królewskich Kew Gardens.

Jesteśmy podekscytowani faktem, że ustanowiliśmy rekord największej kolekcji żywych roślin. To fantastyczne wyróżnienie i zasługa naszych ogrodników oraz naukowców – mówi Richard Barley, dyrektor ds. ogrodnictwa i nauki w RBG Kew. Ogrody botaniczne na całym świecie to nie tylko piękne miejsca, ale to także źródło inspiracji i edukacji, miejsca, w których zwiększa się nasza świadomość tego, jak ogromne znaczenie dla zdrowia naszej planety mają rośliny.

Kompleks ogrodów i szklarni Kew, znajdujący się w okolicach Richmond w południowo-zachodnim Londynie, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w lipcu 2003 roku. Przyciąga rocznie ponad 2,5 miliona osób. Nikogo, kto wie, jakie skarby skrywają ogrody Kew, nie powinno to dziwić.

Największe lilie wodne

W ogrodach Kew można zobaczyć między innymi największe na świecie lilie wodne. Hodowane co roku z maleńkich nasion, rosną do zapierających dech w piersiach rozmiarów, a ich mocne liście mogą unieść ciężar dziecka. Olbrzymia lilia wodna Victoria amazonica wypuszcza gigantyczne liście o średnicy 3 metrów.

Najwyższy i najbardziej śmierdzący kwiat

Tego okazu nie ominie żaden gość Kew Gardens. Kiedy tytanian arum (Amorphophallus titanum) kwitnie, wydziela niemal niemożliwy do zniesienia smród gnijącego mięsa. W naturalnych warunkach zapach rośliny o nazwie dziwidło olbrzymie (potocznie zwanej kwiat trupa”) można wyczuć z odległości nawet 0,8 km. Ta prehistoryczna, kwitnąca roślina w 2018 roku trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa za sprawą swojej 3-metrowej wysokości.

Najdłuższy…

W Kew znajdziemy także Nepenthes truncata, roślinę o dzbanach długości 43 cm. W 2020 roku uznano je za najdłuższą roślinną pułapkę na owady. Należy ona do roślin owadożernych z rodziny dzbanecznikowatych.

Najstarszy…

Palmiarnia w Kew jest domem również dla najstarszej doniczkowej rośliny na świecie (Encephalartos altensteinii). Ważący obecnie ponad tonę i mierzący ponad 4 metry wysokości sagowiec sprowadzony został z RPA do Wielkiej Brytanii w 1775 r. Chociaż gigantyczna roślina z Przylądka Wschodniego rośnie w Kew od ponad 240 lat, sagowiec wypuścił w tym czasie tylko jedną szyszkę. Było to w 1819 roku, świadkiem był przyrodnik Sir Joseph Banks, pierwszy nieoficjalny dyrektor Kew.

Najmniejszy…

Rośnie tu oczywiście także najmniejsza lilia wodna świata. W pewnym momencie uważana za wymarłą, Nymphaea thermarum jest mniejsza niż moneta 50 pensów i otwiera się dopiero rano.

W Royal Botanic Gardens znajduje się również największy na świecie bank nasion dzikich roślin.