Twoja skóra stała się sucha, przebarwiona i brak jej sprężystości oraz elastyczności? Pojawiają się zmarszczki? Włosy nadmiernie wypadają, a paznokcie są łamliwe? Mogą to być oznaki niedoboru kolagenu w organizmie.

Kolagen jest bardzo ważnym elementem struktury skóry i odgrywa znaczącą rolę w zachowaniu zdrowego wyglądu włosów oraz paznokci. Jest istotną częścią tkanki łącznej, stanowi spoiwo łączące skórę, chrząstki i kości. Organizm ludzki produkuje go samodzielnie, lecz już po ukończeniu 25. roku życia proces ten zaczyna spowalniać, a w wieku 60 lat zanika zupełnie. Dlatego tak ważne jest, by dla prawidłowego funkcjonowania organizmu suplementować go.

Ważny dla skóry, paznokci i włosów

Kolagen jest podstawowym składnikiem macierzy zewnątrzkomórkowej i stanowi kluczowe białko skóry. Zapewnia ciągłość procesów odnowy komórkowej w skórze oraz wpływa na utrzymanie właściwego poziomu jej nawilżania. Hydrolizowany kolagen wpływa na poprawę wyglądu skóry, jej nawilżanie oraz opóźnia efekt starzenia, spłycając zmarszczki. Wygładza ją, nadaje jej sprężystości i zapewnia odpowiednie napięcie. Dzięki zdolności wiązania wody zapewnia odpowiednie nawilżenie. Może on także wpływać na redukcję cellulitu i rozstępów oraz szybsze gojenie się ran, łagodzenie blizn, a także leczenie oparzeń.

Białko kolagenowe jest również budulcem paznokci, włosów i zębów. Wpływa na twardość płytki paznokci, dlatego w przypadku jego niedoboru stają się one podatne na rozdwajanie i łamanie.

Dostarcza także niezbędnych aminokwasów, które odżywiają cebulki włosów, wpływając na ich prawidłowy wzrost oraz odbudowę. Jego niedobór objawia się wyglądem włosów: są cienkie, przesuszone, rozdwojone, łamliwe. Zaczynają także nadmiernie wypadać, powodując nawet łysienie. Jego suplementacja wpływa na ich regenerację.

Kolagen na zdrowie

Kolagen umożliwia zachowanie integralności chrząstki, której zadaniem jest ochrona naszych stawów. Oprócz tego jest składnikiem mazi stawowej, która zapewnia ich odpowiednie nawilżanie. Im go mniej, tym gorsza kondycja naszych stawów. Suplementacja tej substancji przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości bólowych stawów i umożliwia podejmowanie aktywności fizycznej.

Suplementacja tej substancji pozwala kontrolować ciśnienie krwi, czyli pośrednio pomaga oczyścić ściany tętnic z tłuszczu. Dzięki temu jakość krążenia krwi znacznie się poprawia, a to zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych.

Kolagen a proces starzenia

Gdy proces rozkładu białek i włókien kolagenowych przeważa nad jego produkcją, warto przyjmować go z zewnątrz. Na szybką degradację kolagenu wpływa szczególnie wiek, ale także nadmierny i przewlekły stres, różne choroby, zbyt intensywny wysiłek fizyczny, toksyny oraz warunki atmosferyczne, w tym temperatura (warto chronić skórę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym używając kremów ze specjalnymi filtrami AVA i UVB).

Kolagen gdzie go znajdziemy?

Obecny jest w produktach takich jak żelatyna spożywcza, kurze łapki, chrząstki rekina i podroby. W diecie kolagenowej zaleca się, by zamiast grillowania, smażenia i opiekania wybierać gotowanie. Im więcej potraw będziemy przygotowywać z użyciem wody, tym lepiej. Warto zrezygnować ze spożywania rafinowanych węglowodanów i cukru. Świetnym uzupełnieniem zdrowej diety będzie korzystanie z kosmetyków zawierających kolagen. Kolagen w pożywieniu znajdziemy także w pokarmach zawierających koenzym Q10, do których zaliczają się rośliny strączkowe, ryby i kiełki pszenicy.

Można także skorzystać z suplementów diety, w których znajdziemy kolageny: rybi, bydlęcy czy wieprzowy. Najskuteczniejszy jest kolagen rybi. Warto pamiętać, by wybierać suplementy zawierające także witaminę C i kwas hialuronowy, które będą dodatkowo stymulować produkcje kolagenu.

Płyn, proszek, tabletka ‒ którą wersję kolagenu wybrać?

Najpopularniejszy jest kolagen w wersji sproszkowanej. Często łączy się go z różnymi napojami i koktajlami, gdyż nie ma zapachu i smaku. Drugi pod względem popularności jest kolagen w płynie. Zarówno pierwszy, jak i drugi produkt są najlepiej przyswajalne przez organizm ‒ wchłaniają się już przewodzie pokarmowym. Preparaty w tabletkach należy zawsze popijać dużą ilością wody. Jeżeli wybierzemy ten rodzaj preparatu, zdecydujemy się na kolagen pozyskiwany z ryb morskich.

Marzena Czerwińska-Murgan