Co zrobi膰 z pozosta艂ym po 艣wi臋tach drzewkiem? Niestety, widok setek wysuszonych choinek, niedbale porzuconych na ulicach, wpisa艂 si臋 w styczniowy krajobraz naszych miast, a 艣mietniki pe艂ne s膮 sezonowych ozd贸b, kt贸rym mo偶na da膰 drugie 偶ycie.

Wyj膮tkow膮 atmosfer臋 wprowadzamy w czasie 艣wi膮t do naszych dom贸w poprzez sezonowe dekoracje, 艣wiat艂o lampek 艣wi膮tecznych czy 艣wiec oraz smaki i zapachy kojarz膮ce si臋 tylko z tym okresem roku. W mieszkaniach pachn膮cych grzanym winem i 艣wi膮tecznymi wypiekami zazwyczaj najwa偶niejsz膮 dekoracj膮 w tym czasie jest ozdobiona na r贸偶ne sposoby choinka.

Od tego, gdzie kupili艣my 偶yw膮 choink臋, jak zosta艂a ona wyhodowana i w jaki spos贸b si臋 jej pozb臋dziemy zale偶y, jak du偶y 艣lad w臋glowy wygenerujemy. Drzewko kupione od lokalnego producenta, kt贸re nie jecha艂o do nas z daleka i kt贸re mo偶na po 艣wi臋tach zasadzi膰 w ogrodzie, to rozs膮dna opcja. Niestety, cz臋sto 偶ywe choinki nie nadaj膮 si臋 do ponownego zasadzenia, a ich samodzielne kompostowanie nie zawsze jest 艂atwe.

Dalszy los choinki

Cz臋stym argumentem za wyborem naturalnej choinki jest to, 偶e po 艣wi臋tach mo偶na j膮 zasadzi膰 w ogrodzie. Je艣li chcemy podarowa膰 swojej choince drugie 偶ycie, to przed przeniesieniem jej do ogrodu nale偶y sprawdzi膰 stan systemu korzeniowego. Niestety, w sprzeda偶y cz臋sto s膮 drzewka, kt贸rych korze艅 palowy jest mocno przyci臋ty, co zamyka drog臋 do dalszego rozwoju ro艣liny.

Je偶eli mamy ogr贸dek z miejscem na kompostownik, drzewko, kt贸rego nie da si臋 ju偶 zasadzi膰 ponownie, mo偶emy pozbawi膰 ga艂臋zi, rozdrobni膰 i kompostowa膰, aby uzyska膰 w przysz艂o艣ci zdrowy naw贸z do ro艣lin. Poci臋ty na plastry pie艅 choinki z powodzeniem pos艂u偶y jako podstawka pod ciep艂y nap贸j czy baza wykorzystywana do prac kreatywnych.

Dla tych, kt贸rzy nie mog膮 sami zadba膰 o kompostowanie choinki, miasta i gminy organizuj膮 ich zbi贸rki. Harmonogramy odbioru mo偶na znale藕膰 na stronach internetowych jednostek odpowiedzialnych za gospodarowanie odpadami. Zarz膮dy Zieleni Miejskiej cz臋sto deklaruj膮 ch臋膰 zasadzenia zebranych choinek, a nawet udost臋pniaj膮 tereny zach臋caj膮c mieszka艅c贸w do samodzielnego posadzenia drzew. R贸wnie偶 niekt贸re kompostownie i punkty recyklingu przyjmuj膮 drzewka, kt贸re s膮 p贸藕niej przerabiane na ziemi臋 kompostow膮 czy biomas臋, z kt贸rej wytwarza si臋 energi臋.

Co zamiast ozd贸b i co z nimi zrobi膰 po 艣wi臋tach?

W kolejnym roku warto pomy艣le膰 o bardziej ekologicznych wersjach 聽choinek, takich jak wianki, girlandy czy nieco zapomniana pod艂a藕niczka, czyli ga艂膮藕 podwieszana pod sufitem. Pod艂a藕niczka kr贸lowa艂a w polskich domach zanim pojawi艂a si臋 choinka, a dekorowana by艂a ozdobami z papieru, bibu艂y, jab艂kami b膮d藕 piernikami. Powr贸t do tej tradycji to nie tylko korzy艣膰 w postaci zaoszcz臋dzonego drzewa, ale r贸wnie偶 zwr贸cenie uwagi ku naturalnym ozdobom, kt贸re w 艂atwy spos贸b mo偶na podda膰 recyklingowi, a ich samodzielne przygotowanie pobudzi kreatywno艣膰 i wprowadzi nas w 艣wi膮teczny nastr贸j.

Dekoracyjny recykling

Je艣li w minione 艣wi臋ta zamiast choinki wybrali艣my wianki i inne 艣wi膮teczne dekoracje, nie wyrzucajmy ich w ca艂o艣ci do odpad贸w zamieszanych Warto odpowiednio zagospodarowa膰 surowce pozosta艂e po 艣wi膮tecznych ozdobach. Materia艂y takie jak s艂omiana lub metalowa baza wianka, drut, bombki, szyszki, suszone owoce i ro艣liny czy wst膮偶ki mo偶na wykorzysta膰 ponownie b膮d藕 przekaza膰 w dobre r臋ce. Niepotrzebne ozdoby wyrzucajmy dopiero w ostateczno艣ci pami臋taj膮c o odpowiedniej segregacji surowc贸w. Wianki i girlandy wykonane z trwa艂ych ga艂膮zek, na przyk艂ad jod艂y Nobilis czy sosny, ulegn膮 zasuszeniu, wystarczy wi臋c pozbawi膰 je charakterystycznych dla okresu 艣wi膮tecznego element贸w i pozostawi膰 jako zimowa dekoracja mieszkania.