Od kiedy zrobiło się zimno, skóra moich rąk jest szorstka, zaczerwieniona i bardzo piecze. Staram się nie nadużywać środków do dezynfekcji i smaruję ręce kremem z apteki, ale to nie pomaga. Jak pomóc dłoniom zimą – radzi dr Katarzyna Płużańska-Srebrzyńska, specjalista dermatologii i wenerologii, która mieszka i pracuje w Łodzi, jest współtwórcą SILVER CLINIC.

W dobie pandemii nasze ręce nie mają lekko. Nie możemy jednak zrezygnować z mycia rąk. Niestety, bardzo przesuszona skóra jest bardziej skłonna do podrażnień i pęknięć, może więc być podatniejsza na rozmaite zakażenia. Zacznijmy więc od początku: zwróćmy uwagę na to, czym myjemy ręce. Zwykłe mydło niszczy barierę hydrolipidową skóry, dlatego warto zastąpić je delikatną emulsją lub syndetem (czyli tzw. mydłem bez mydła). Po umyciu trzeba koniecznie dokładnie osuszyć ręce. Delikatnie przykładaj ręcznik do skóry, unikaj mocnego tarcia. Nie pozostawiaj mokrych rąk może więc być podatniejsza na rozmaite zakażenia. woda parując z powierzchni skóry jeszcze bardziej ją wysusza. Odwieczne pytanie: Pani doktor, jakiego kremu do rąk używać, jeśli po smarowaniu skóra szczypie? Wybierajmy tzw. kremy barierowe, dostępne w aptekach.

Na noc wybierajmy bogatsze i tłustsze kremy – najlepiej nakładać je tuż przed snem. Kosmetyk, tworząc warstwę okluzyjną, będzie mógł regenerować i odżywiać skórę przez całą noc. Jeśli dyskomfort po nałożeniu kremu trwa dłużej, może być konieczne zastosowanie preparatu przeciwzapalnego na receptę, ale – uwaga – takie preparaty stosujemy zawsze pod kontrolą lekarza. Niewłaściwe dawkowanie może tylko pogorszyć stan skóry!

Kilka razy w tygodniu można zrobić swoim dłoniom ratunkową kąpiel w oliwie z oliwek. Zwykłą spożywczą oliwę wystarczy podgrzać (uwaga, żeby nie była zbyt gorąca) i przelać do miseczki. Zanurz w niej dłonie i delikatnie masuj przez 15-20 minut. Osusz je używając papierowego ręcznika, a następnie załóż białe, bawełniane rękawiczki (można je kupić w drogeriach). Oliwa jest bogata w witaminy, przede wszystkim A, B, E i C, oraz kwasy tłuszczowe. Uzupełnia uszkodzoną barierę hydrolipidową skóry, co sprawi, że stanie się ona gładsza, natłuszczona i zregenerowana. Taka kąpiel wpływa korzystnie również na kondycję paznokci!

Zimowa suchość skóry to nie tylko ręce. Niska temperatura na dworze, suche, ogrzewane powietrze wewnątrz – bardzo negatywnie wpływają na przesuszenie skóry całego ciała. To prowadzi do uporczywego świądu. Skutek – cały czas się drapiesz! A z tym nie ma żartów, nawet najtwardsi trafiają w końcu do dermatologa obawiając się uczulenia czy nawet świerzbu… Najczęściej jednak przyczyną jest suchość. Do kąpieli dodaj olejku, a po wytarciu skóry nałóż balsam emoliencyjny (od razu – najlepsze wchłanianie jest 3 do 5 minut od wyjścia z wody).

Zadbana skóra zimą to piękna skóra latem. A która z nas nie tęskni już za zwiewnymi sukienkami i słońcem!

Masz pytanie do dr Katarzyny Płużańskiej-Srebrzyńskiej? Napisz do nas na adres magazynnatura@drogerienatura.pl